Як правильно зробити димохід у лазні
♨️Як правильно зробити димохід у лазні♨️
Зміст
Лазня – місце, в якому можна приємно та з користю для здоров'я провести час, набратися сил та відпочити. Збудувавши у себе на ділянці дану споруду та придбавши необхідне обладнання, варто задуматися про те, щоб місце для дозвілля було не тільки досить жарким, але й безпечним. Одним із факторів безпеки є димар. Які ризики несе в собі дана конструкція, як убезпечити себе та зробити перебування в лазні максимально комфортним – про це сьогодні буде наша стаття.
1. З чого зробити?
Перше з чим варто визначитися - матеріал димаря. Він може бути зроблений з:
- Керамічні труби
- Нержавіючі труби
- Цеглини
- Сталевих труб
Перші кроки
Після вибору матеріалу та з огляду на особливості конструкції вашої печі, потрібно визначити спосіб прокладання димаря. Існує два види: внутрішній та зовнішній.
Внутрішній – це спосіб, при якому труба від печі знаходиться всередині приміщення і виводиться з нього вертикально вгору через перекриття і покрівлю. Таке рішення зручне, коли вихідна труба печі розташована вертикально. Також це дозволяє використовувати труби під каміння або труби з баком для утворення пари, щоб зберегти частину тепла всередині парної та зменшити витрати палива на прогрівання приміщення та підтримування необхідної температури. Але такий спосіб має суттєві недоліки, такі як:
- Більш висока пожежна небезпека, порівняно із зовнішнім димарем/li>
- Складність прокладання отворів для виведення через покрівлю та дах
- Необхідність додаткової якісної теплоізоляції від горючих матеріалів та герметизації швів у місцях проходу труби, щоб уникнути попадання опадів усередину приміщення
- Незручність чищення та обслуговування димового каналу
- Ризик задимлення приміщення димовими газами, за умови недостатньої тяги димоходу
Зовнішній– спосіб частіше використовується, коли вихідна труба печі розташована горизонтально. За такого розташування дуже зручно вивести трубу для димоходу через стіну назовні будівлі. Такий варіант є більш пожежобезпечним, зручним в обслуговуванні, дозволяє зберегти більше вільного простору. Але не дозволяє використовувати температуру димових газів для обігріву приміщення, що підвищує необхідну кількість палива для підтримки температури всередині парної.
Приступаємо до монтажу
Залежно від обраного способу прокладання димоходу, алгоритм дій значно відрізнятиметься.
Внутрішній димар
Для виведення димаря з приміщення вам необхідно зробити отвір у перекритті та покрівлі. При походженні труби через перекриття потрібно передбачити її теплоізоляцію від матеріалів самого перекриття, для уникнення ризику руйнування або самозаймання матеріалів від температури. Для таких ситуацій виробник димарів Версія-Люкс пропонує димохідний елемент, який називається «Прохід через перекриття». Виглядає воно так:
«Прохід через перекриття» встановлюється в отвір, виконаний у перекритті і всередину його укладається теплоізоляційний матеріал. Це може бути як насипне базальтове або керамічне волокно, так і матеріали, що попередньо сформовані в листи або мати.
При проходженні перекриття труба повинна бути обов'язково утеплена. Це необхідно для того, щоб, проходячи через приміщення або горище, де температура набагато нижча, ніж температура в парній, димові гази не охолоджувалися дуже швидко. Різке охолодження димових газів може призвести до зниження їх швидкості руху та утворення повітряної пробки всередині труби, що у свою чергу порушить роботу печі та може призвести до задимлення приміщення. Для цього можна використати вже готові сендвіч-труби.
Після проходження покрівлі необхідно вивести трубу на висоту, достатню для правильної роботи печі та забезпечення оптимальної тяги.
Найчастіше виробники печей у супровідній документації до виробу вказують оптимальні значення параметрів димоходу, необхідні для правильної роботи печі. Але, якщо в документації не було рекомендацій щодо висоти труби, то необхідно скористатися базовими рекомендаціями. Базова схема розрахунку необхідної висоти труби представлена на малюнку.
При висоті понад 2 метри, від місця проходження покрівлі до оголовка труби, виробник димарів Версія-Люкс рекомендує фіксувати трубу за допомогою хомутів під розтяжки, щоб уникнути руйнування конструкції від впливу сильних вітрів.
Для додаткового захисту приміщень від опадів, у місці проходження труби через покрівлю можна використовувати такі елементи як «Криза 0-15°, Криза 15-30°, Криза 30-45°» та «Окапник».
Зовнішній димохід
Для виведення димоходу з приміщення вам необхідно зробити отвір у стіні. При походженні труби через стіну потрібно передбачити її теплоізоляцію від матеріалів стіни, для уникнення ризику руйнування або самозаймання матеріалів від температури. При проходженні стіни необхідно використовувати сендвіч-трубу. Якщо на горизонтальній ділянці розташовуватиме не одна труба, а кілька, то варто стежити за тим, щоб стики між трубами не знаходилися всередині стіни.
Після виведення труби назовні будівлі необхідно передбачити опорні та кріпильні елементи для труби. Такими можуть бути настенные/напольные подставки та розвантажувальні платформи..
Для зручності чищення системи та відведення конденсату, який може утворитися під час роботи печі, на переході від горизонтальної ділянки до вертикальної, можна встановити трійник з лійкою та лючком для чищення, званий «Трійник-ревізія».
При великій висоті труби необхідно передбачити елементи для центрування ділянок. Для цього завдання виробник димарів Версія-Люкс пропонує «Хомут стіновий».
В кінці на верх труби в обох випадках встановлюють конус та необхідні види насадок. Наприклад, якщо будівля, в якій знаходиться лазня, побудована з дерева або інших горючих матеріалів, можна встановити искрогасник. Від задування диму вітром, встановлюють флюгер, для захисту від опадів – грибок, а для збільшення тяги – дефлектор.